loading.gif
mobile-banner-bg

“Aramızdaki Ticaret Hacmini Yok Farz Ederek Bu Kapıyı Kapattık”

“Aramızdaki Ticaret Hacmini Yok Farz Ederek Bu Kapıyı Kapattık”
06 Mayıs 2024 - Pazartesi

Cuma namazını Üsküdar’daki Çilehane Camii’nde kılan Cumhurbaşkanımız Erdoğan, namaz sonrası basın mensuplarının İsrail ile ticaretin durdurulması hakkındaki sorusuna, “Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı, bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık” cevabını verdi.

Cuma namazını Üsküdar’daki Çilehane Camii’nde kılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, namaz sonrası basın mensuplarının İsrail ile ticaretin durdurulması hakkındaki sorusuna, “Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı, bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık” cevabını verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Üsküdar’daki Çilehane Camii’nde kıldığı Cuma namazının ardından gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ile dün gerçekleştirdiği görüşmeye ilişkin soru üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: “Bildiğiniz gibi Özgür Bey şu anda CHP’de genel başkan oldu. Genel başkan olduktan sonra böyle bir ziyareti kendisinin gerçekleştirmiş olması iktidar ve ana muhalefet arasında aslında olumlu bir gelişme oldu. Bundan önceki süreçlerde bu tür maalesef adımlar atılmıyordu. Bu adımın atılmasıyla siyasetin ülkemizde çok daha yumuşama dönemine girdiğini görüyoruz. Ben de Özgür Bey’e ilk fırsatta böyle bir ziyaretin karşılığını yapacağımı söyledim ki Türkiye’nin, Türk siyasetinin buna ihtiyacı var. İlk fırsatta bu ziyareti gerçekleştirerek Türkiye’de siyasetin yumuşama sürecini başlatalım istiyorum. Bu adımı da atacağız."

“BİR MÜSLÜMAN OLARAK BUNA SEYİRCİ KALMAMIZ DÜŞÜNÜLEMEZ”

İsrail’le ticaretin durdurulmasına ilişkin soru üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu: “İsrail-Filistin arasındaki gelişmelerin kabul edilebilir bir yanı yok. İsrail şu ana kadar 40 bin, 45 bin Filistinliyi acımasızca öldürdü. Bir Müslüman olarak bizim buna seyirci kalmamız düşünülemez. Atmamız gereken adımlar nelerdir? Bunları yaptık. Ülkemizde de maalesef siyasetin acımasız yüzü olan bazı partiler de biliyorsunuz bu seçim atmosferi esnasında bunu çok acımasızca kullandılar. Yani bizim İsrail’le ilişkilerimizin sanki onların düşündüğünün dışında imiş gibi de bazı ifadeler kullandılar.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, acele etmeden süreci değerlendirmek istediklerini kaydederek, şöyle devam etti: “Şu anda seçimler de bitti ve bu adımı attık. Çünkü İsrail bizim bu yaklaşımlarımıza maalesef bu olaylar başlamadan önceki süreçte de söylediğimiz halde, yani ben Netanyahu ile Amerika’daki yaptığım görüşmeyi sadece durup dururken yapmadım. Ama Türkiye-İsrail arasında bazı adımların atılabileceğini göstermek için yaptım. Ama Netanyahu acımasız ve bu acımasızlığını da maalesef bu çocuklara, kadınlara, yaşlılara karşı gösterdi. Onun elindeki imkanlar yok. Tüm Batı İsrail’e çalışıyor. Başta Amerika olmak üzere bunlar hep İsrail’e çalışıyorlar. Bu kadar imkanlar seferber edilerek, ne yazık ki Filistin’in o garip gureba, fakir, yoksul insanları İsrail’in bu bombaları karşısında ölüme mahkûm edildiler. Bunun karşısında artık biz daha sabredemezdik. Adımlarımızı attık. Aramızda 9,5 milyar dolarlık bir ticaret hacmi vardı, bu ticaret hacmini de biz yok farz ederek bu kapıyı kapattık. Bundan sonrası hayırlı olsun.”